علوم زمین

پست الكترونيک

آرشيو

خانه

 
دوستان در سايت

سه‌شنبه ٢۱ امرداد ،۱۳۸٢

 

زمين شناسی تاريخی (بخش يازدهم)

روش مجموعه های جانوری (Faunal) و گياهی(Floral)

در اين روش بجای اينکه يک جنس يا گونه تنها در نظر گرفته شود تعدادی از اشکال که در واقع يک مجموعه را تشکيل ميدهند بعنوان شاخص بکار گرفته می شود. تجربه نشان داده است که مجموعه ای از اشکال بطور مطمئن تر می توانند شاخص يک سطح چينه ای باشند تا يک فرم تنها. مثلا" در يک لايه ممکن است اشکال زير يافت شوند:

1-                           اشکالی که فقط در همين سطح مورد نظر (درحد فاصل دو مرز بالا و پائين لايه يا لايه های مورد نظر وجود دارند ولی در عين حال در پهنه وسيعی گسترش دارند . اين اشکال کم و بيش فراوانند و بعنوان گونه های جديد تلقی می شوند و اشکال موضعی Formes localize ناميده ميشوند.

2-                           اشکالی که در سطح يا افق زيرزمين ظاهر شده اند و در سطح مورد نظر وارد شده و به حداکثر شکوفائی و توسعه ميرسند بدون اينکه از مرز بالائی سطح مورد نظر تجاوز کنند، اين اشکال بنام اشکال کنترل يا Formes Controles ناميده ميشوند. 

3-                           اشکالی که در افقها و سطوح زيرين ظاهر و شکوفا شده اند و نمونه های بخش پايانی موجوديت آنها تا افق مورد نظر تداوم می يابند و بنام اشکال پايان بخش ناميده ميشوند.

4-                           برعکس اشکالی در افق مورد نظر ظاهر می شوند و شکوفائی و تداوم آنها در خارج از مرز بالائی سطوح مورد نظر انجام ميشود بنام اشکال مشخص يا Formes distinctives ناميده ميشوند.

بالاخره اشکالی که ظهور آنها در مرز پائينی افق مورد نظر ما صورت گرفته وتداوم زمانی آنها از مرز بالائی سطح مورد نظر تجاوز ميکند بنام اشکال عبوری يا Formes transitoires ناميده ميشود و خود برحسب اينکه شکوفائيشان درچه سطحی باشد دارای حالات مختلف هستند.

 پيام هاي ديگران ()

mostafa

لينک ها

زمین شناس

زمین شناسي ایران

زمین الکتریکی

زمین شناسی افقانستان

زمین

دیرینه شناسی

ژئوشیمی

زمین فیزیکی

کانی شناسی

کانی وجواهر

زمین شناسی رشد

ژئودزی

ژئودزی ایران

مهندسی معدن

مهندسی معدن 2

زمین ساخت

زمین ریخت شناسی

زمین شناسی نفت

 

 

امکانات

لوگوي وبلاگ شما

علوم زمین


ارتباط با من

 


My status

عکسهای سونامی

فتوگالری 1

وبلاگ هاي دوستان

Python

هادی صداقت

سازمانهای مرتبط   

پژوهشکده زلزله شناسی

سازمان زمین شناسی ایران

پايگاه ملی داده های علوم زمين کشور

http://pejmanearth.persianblog.ir/rss.xml