علوم زمین

پست الكترونيک

آرشيو

خانه

 
دوستان در سايت

دوشنبه ۸ اردیبهشت ،۱۳۸٢

 

آموزشGPS قسمت دوم

حال در بخش دوم آموزش GPS به بحث درباره ساختمان واجزا مورد استفاده در آن می پردازیم.
ساختمان سيستم GPS
سيستم GPS در حال حاضر متشکل از 24 ماهواره در ارتفاع 20000 کيلومتری از زمين است که در 6 مسير با زاويه ميل 55 درجه و پريود 12 ساعتی در حال گردش به دور زمين است . درهيچ زمانی درتمام نقاط دنيا تعداد ماهواره های در ديد کمتر از 4 عدد نمی شود . در صورتيکه در زمان حال به طور معمول 6 ماهواره قابل رويت است . معمولاً ماهواره های GPS موقعی قابل رويت اند که زاويه ارتفاعی آنها بيشتر از 10 تا 15 درجه باشد که به اين زاويه ماسک 4 گويند . دليل وجود زاويه ماسک وجود خطای انکسار يونوسفری است . هر ماهواره GPS بر روی دو باند فرکانسی امواج الکترومغناطيسی را ارسال می کند . اين باندهای فرکانسی از نوع (L ) است که امواج بر روی آنها به صورت L و L ارسال می گردد. موج L با فرکانسی برابر 1.57542 گيگا هرتز و طول موج 19 cm و موج L با فرکانسی برابر 1.2276 گيگا هرتز و طول موج 24 cmدر حال ارسال می باشند .
امواجی که از ماهواره ها به سوی گيرنده های زمينی ارسال می گردد حامل باند L مدوله شده با يک کد استاندارد 5 C/A و يک کد دقيق 6 P و يک کد دريانوردی و مختصات ماهواره به صورت توابع زمانی است .
کد استاندارد C/A به معنای اکتساب غيردقيق و کد P به معنای کد دقيق است . کد استاندارد C/A بر روی موج L مدوله می شود . همچنين موج حامل L فقط با کد P مدوله می شود و پريودی 230 روزه دارد که بيشتر جهت مصارف نظامی به کار می رود . در يک سيستم GPS علاوه بر ماهواره ها برای تعيين موقعيت در روی زمين ما نياز به گيرنده هائی نيز داريم . برای مقاصد مختلف گيرنده های متفاوتی در بازار يافت می شود . گيرنده هائی بيشتر مورد استفاده دارند که از کد استاندارد C/A بهره برده و قابليت استفاده از کد P را ندارند زيرا فقط گيرنده هائی که در مقاصد نظامی به کار می روند می توانند از کد P بهره ببرند .
چون در صورتی که تمام کاربران بتوانند از کد P اسفاده کنند مموقعيت استراتژيکی که ارتش ايالات متحده دارد به خظر افتاده زيرا می توان با استفاده از GPS به هدايت ابزار نظامی با دقتی فوق العاده پرداخت . در نتيجه گيرنده هائی که برای مقاصد علمی و عمومی طراحی می شود و در دسترس عموم قراردارد قادر به دريافت کدP نمی باشند و فقط از کد استاندارد C/A جهت تعيين موقعيت سود می برند . اکنون تکنولوژی پيشرفته الکترونيک باعث گرديده که از حجم گيرنده های GPS کاسته شود و گيرنده های دستی جهت کاربرد عمومی با دقتهای قابل قبولی طراحی گرديده است .
1-2- مزايای GPS
• عمليات در انواع شرايط آب وهوائی
• برقراری ديد بين ايستگاه های مجاور ديگر معياری برای تعيين محل نيست
• توانائی ديد همزمان چند ماهواره با يک گيرنده زمينی
• امکان حذف خطاهای موثر از قبیل خطاهای يونوسفر وخطای مسير1

 پيام هاي ديگران ()

mostafa

لينک ها

زمین شناس

زمین شناسي ایران

زمین الکتریکی

زمین شناسی افقانستان

زمین

دیرینه شناسی

ژئوشیمی

زمین فیزیکی

کانی شناسی

کانی وجواهر

زمین شناسی رشد

ژئودزی

ژئودزی ایران

مهندسی معدن

مهندسی معدن 2

زمین ساخت

زمین ریخت شناسی

زمین شناسی نفت

 

 

امکانات

لوگوي وبلاگ شما

علوم زمین


ارتباط با من

 


My status

عکسهای سونامی

فتوگالری 1

وبلاگ هاي دوستان

Python

هادی صداقت

سازمانهای مرتبط   

پژوهشکده زلزله شناسی

سازمان زمین شناسی ایران

پايگاه ملی داده های علوم زمين کشور

http://pejmanearth.persianblog.ir/rss.xml